Egy éves a Svájci Alap II. időszaka - Két újabb támogatási szerződés Magyarország részére
2023. november 8-án, pontosan egy évvel a Svájci Alap II. időszakára vonatkozó keretmegállapodás aláírása után a Nemzeti Irányító Hatóság vezetője, Vartus Gergely, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára és Jean-Francois Paroz svájci nagykövet aláírták az Emberkereskedelem elleni küzdelem program, valamint a Geotermikus energiaforrások távfűtéshez program támogatási szerződését. Ezzel első helyen vagyunk az elfogadott programok és projektek tekintetében a 13 kedvezményezett ország közül.
Az Emberkereskedelem elleni küzdelem program célja az emberkereskedelem áldozatainak segítése a társadalomba való visszailleszkedésben, valamint az áldozattá válás, illetve az újbóli áldozattá válás megelőzése. Erre a programra – a hazai társfinanszírozással együtt – közel 1 milliárd forint áll rendelkezésre.
A Geotermikus energiaforrások távfűtéshez program célja az üvegházhatású gáz-kibocsátás csökkentése, az energiahatékonyság növelése és a megújuló energiaforrások használatának előmozdítása, összhangban az új Magyar Energia- és Klímastratégiával. A programra – a hazai társfinanszírozással együtt – közel 6 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az aláírás alkalmából Ágostházy Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy Svájc Európában a valódi európai értékek, valamint az együttműködés kultúrájának kiemelkedő képviselője, ezt a hozzáállást már régóta nagyra értékeljük. Magyarországhoz hasonlóan Svájc is az őszinte és a rendszeres párbeszéd híve és hozzánk hasonlóan fontosnak tartja a békés és konstruktív nemzetközi kapcsolatokat.
Jean-Francois Paroz nagykövet úr beszédében kifejtette, hogy örömmel látja a svájci intézményekkel kialakuló partneri együttműködést, amely több programban is megjelenik, valamint fontosnak tartotta kiemelni, hogy a programok és a projektek elindításában jelentős előrelépések történtek az elmúlt egy évben.
Vartus Gergely, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára beszédében elmondta, hogy a szakmai tartalom kialakítása során közösen tartották szem előtt az együttműködési program átfogó céljait a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és a partnerség erősítése érdekében, és az egyes programokban hangsúlyosan érvényesítették a társadalmi befogadás és a környezeti fenntarthatóság szempontjait is.
Az előttünk álló időszakban továbbra is nagy erőkkel fogunk dolgozni annak érdekében, hogy élenjáró pozíciónkat megtartsuk a jövőben is.
