PROGRAM
Program Operátor: Belügyminisztérium
Program célkitűzés:
A program célja a hazai hospice és palliatív ellátás rendszerének fejlesztése az ellátás színvonalának növelése, valamint az ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása érdekében. A programkomponensek egymást kiegészítve, koherens rendszert alkotva segítik elő az elkerülhető kórházi kezelések számának csökkentését, a kórházi ápolási idő rövidülését. Szintén alapvető cél a hazai hospice rendszer különböző ellátási formáiban résztvevők (palliatív szakorvosok, ápolók, otthonápolási szolgáltatók, önkéntesek, betegek hozzátartozói, háziorvosok stb.) munkájának hatékonyabb összehangolása.
A programnak köszönhetően létrejövő rendszer a hátrányos helyzetű térségekben is képes lesz biztosítani a lakosságközeli ellátásokat, így jelentős mértékben hozzájárul az esélyegyenlőség növeléséhez. A program a forrásokat a kórházi kezelések irányából a költséghatékonyabb ambuláns járóbeteg és otthoni ellátás irányába tereli, mindeközben szem előtt tartva a betegek szükségleteit és preferenciáit. Ahhoz, hogy az érintett önállóan dönthessen a számára legmegfelelőbb ellátási módról (hol és hogyan szeretné igénybe venni az ellátást), elengedhetetlen saját és környezete megfelelő tájékozottsága az elérhető és az állapotának leginkább megfelelő lehetőségekről.
Svájci támogatás: 8 millió CHF (~ 3,3 milliárd HUF)
Nemzeti társfinanszírozás: ~ 1,4 millió CHF (~ 580 millió HUF)
I. PROGRAMOMPONENS - Regionális integrált palliatív ellátási egységek kialakítása
Programkomponens Operátor: Belügyminisztérium
A programkomponens keretében hazánkban regionális szinten alakítandók ki integrált palliatív ellátási egységek kórházakon belül, melynek szakmai módszertani alapját egy hazai integrált ellátási modell jelentené.
Magyarországon Pécsett alakították ki első ízben a palliatív ellátás integrált betegellátási modelljét. Olyan új ellátási formák bevezetésére került itt sor, amelyek mintául szolgálhatnak ezen ellátási formák szélesebb körű elterjesztéséhez az országban. A pécsi integrált ellátási modell lényege, hogy a betegek mindig az aktuális szükségleteiknek, preferenciáinak és élethelyzetüknek megfelelő ellátásban részesüljenek, és ehhez az egyes ellátási formák közötti átmenetek biztosítottak legyenek.
A meglévő pécsi egység mellett további 7 integrált felnőtt hospice ellátási egység kezdheti meg működését (5 vidéki helyszínen és 2 Budapesten). Az említett felnőtt ellátó intézmények mellett létrehozásra kerül országosan 1 darab gyermekekkel foglalkozó integrált ellátási egység is a Semmelweis Egyetem Gyermekklinikán, biztosítva ezzel a magas szintű gyermek hospice-palliatív ellátást.
A programkomponens végső kedvezményezettjei az integrált ellátási egységeket kialakító kórházak.
II. PROGRAMKOMPONENS - Integrált palliatív ellátási egységek minőségbiztosítása
Programkomponens Operátor: Magyar Hospice-Palliatív Egyesület
A magyar hospice szolgálatok közösségét összefogó és képviselő Magyar Hospice-Palliatív Egyesület országos szinten gondoskodik többek között a hospice ellátás minőségének fejlesztéséről, a hospice-palliatív témájú ismeretterjesztésről, kutatásról, szemléletformálásról. Hazai ernyőszervezetként képes koordinálni az integrált palliatív ellátási egységek kialakítását, és biztosítani a fejlesztések szakmai és módszertani összhangját.
A programkomponens végső kedvezményezettje a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület.
III. PROGRAMKOMPONENS – „Day care centre”
Programkomponens Operátor: Pécsi Tudományegyetem
A programkomponensen belül pilot jelleggel nappali palliatív ellátó központ kerül kialakításra Pécsett. A palliatív-hospice ellátás fejlesztése terén élen járó Pécsi Tudományegyetem számára a „day care center” kialakítása egy újabb fejlesztési-fejlődési szintet jelentene. A „day care center” pilot jelleggel történő kialakítása lehetőséget adna egy külföldön már a palliatív ellátási rendszerek szerves részeként működő ellátási forma magyarországi meghonosítására. A pilot program sikere esetén az intézmény beépülhet a hazai palliatív-hospice ellátásba. Az innovatív ellátási forma lehetővé tenné az otthon gondozott betegek egy napos ellátását, jobb tüneti menedzsmentjét, a beteg és családja pszichés támogatását, valamint az osztályos intézeti ellátás tehermentesítését.
A programkomponens végső kedvezményezettje a Pécsi Tudományegyetem.
IV. PROGRAMKOMPONENS - Otthonápolási hospice szolgálatok fejlesztése
Programkomponens Operátor: Belügyminisztérium
A programkomponens keretén belül lehetőség nyílik az otthoni hospice ellátást végző szolgálatok eszközparkjának fejlesztésére. A szolgálatok által beszerzett eszközöket a betegek, családok ingyen, a későbbiekben pedig jelképes összegért (fenntartási-karbantartási díjért) vehetik igénybe. A rendelkezésükre bocsátott eszközök révén az eddig kényszerűségből kórházi körülmények között ápolt személyek is lehetőséget kaphatnak arra, hogy otthonukban maradhassanak.
A beteg otthonában történő életvégi ellátás nemcsak a beteg és a hozzátartozók számára jelent sokkal emberségesebb körülményeket, hanem az állam számára is költséghatékonyabb, mintha mindez a fekvőbeteg ellátás keretei között történne.
Az otthoni hospice szolgálatok fejlesztése akkor lehet valóban hatékony, ha arra nem önmagában, elszigetelten, hanem az egészségügyi rendszer egészébe, és különösen a hospice-palliatív ellátási rendszerbe integrálva kerül sor. A koordinatív palliatív modellek kialakítása elősegíti a gondozói hálózat szereplőinek együttműködését, ezáltal hozzájárul az intézményi ellátás kiváltásához és biztosítja az ellátás folyamatosságát.
A programkomponens végső kedvezményezettjei az otthonápolási hospice szolgálatok.
V. PROGRAMOMPONENS - Továbbképzés és tájékoztatókampány
Programkomponens Operátor: Belügyminisztérium
A programkomponens célja a szakemberek tudásszintjének növelése hospice-palliatív témakörben kidolgozott továbbképzési programok által, valamint a lakosság és a szakemberek tájékozottságának növelése. A szakma fejlődését egyetlen hospice-palliatív egyetemi tanszék segíti elő a Pécsi Tudományegyetemen. Az orvosoknak 2014 óta van lehetőségük palliatív licencvizsgát tenni. Jelenleg 110 fő rendelkezik ilyen vizsgával, azonban nem mindegyikük vesz részt a betegellátásban. Problémát jelent, hogy a palliatív-hospice ellátásban dolgozóknak mindössze egyharmada főállású. A kapacitáshiány veszélyezteti a teammunka megvalósulását, valamint az ellátás folytonosságát. A hospice-palliatív képesítéssel rendelkező szakemberek számának növelése érdekében szükséges további képzések kidolgozása, és a rezidensek, orvosok, egyéb szakemberek tájékoztatása a továbbképzési lehetőségről.
A programkomponens a szakemberek képzése mellett a lakosság tájékoztatását is célul tűzi ki, ugyanis a palliatív ellátásforma széleskörű integrációjához a közösségi gondolkodás megváltozása, a beteg családjának és az egész társadalomnak a szemléletváltása is szükséges. Ennek érdekében kerül megvalósításra egy országos tájékoztató kampány, amely növeli a magyar lakosság tudatosságát és hozzásegíti a betegeket, hogy tisztában legyenek a rendelkezésükre álló ellátási formákkal és lehetőségekkel.
A programkomponens végső kedvezményezettjei a továbbképzések szervezésére szakosodott szervezetek (állami intézmények, egyetemek, civil szervezetek, vállalkozások), akik megfelelő szakmai ismeretekkel és oktatási gyakorlattal rendelkeznek a hospice-palliatív ellátások témakörében, valamint olyan vállalkozások, amelyek kommunikációs területen gyakorlattal rendelkeznek.
PROJEKT
Projektgazda: Országos Mentőszolgálat (OMSZ)
Projekt címe: Életmentő készségek fejlesztése
Projekt célkitűzése:
Az OMSZ (Országos Mentőszolgálat) által megvalósítandó projekt hosszú távú célja egy elsősegélynyújtó oktatási hálózat létrehozása annak érdekében, hogy még több élet megmenthető legyen, illetve a hosszú távú egészségkárosodások megelőzhetőek legyenek és az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkenjenek.
Svájci támogatás: 7 millió CHF (~ 2,3 milliárd HUF)
Nemzeti társfinanszírozás: ~ 1,2 millió CHF (~ 440 millió HUF)
A PROJEKT RÖVID BEMUTATÁSA
A projekt egymással szorosan összefüggő elemei a következők: egy online platform (honlap) létrehozása; e-learning oktatási anyagok kidolgozása; éles és oktató elsősegélynyújtó eszközök beszerzése; valamint személyes elsősegélynyújtó és újraélesztési tréningek szervezése.
A tréningekre oktatói hálózatokat alakítanak ki egyrészt iskolákban (tanárok és védőnők bevonásával), másrészt helyi szinten polgárőr önkéntesekből és postai dolgozókból.
Az oktatói hálózatoknak az elsősegélynyújtó képzésen keresztül a célcsoportok széles körét kell elérniük: diákokat, védőnőket, polgárőröket, postásokat. Az elsősegélynyújtó és életmentő képzés erősíti a cselekvési hajlandóságot és készségeket a laikus elsősegélynyújtás terén.
A nyomtatott és online anyagok, valamint a honlap -, melyen e-learning és egyéb ismeretterjesztő anyagok lesznek elérhetőek - elősegítik az egészségügyi szolgáltatások tájékozott és tudatos igénybevételét.