Elindult a „Geotermikus energiaforrások táv- és településfűtéshez” c. program kiválasztott programkomponenseinek megvalósítása

Elindult a „Geotermikus energiaforrások táv- és településfűtéshez” c. program kiválasztott programkomponenseinek megvalósítása.

A program célja a geotermikus energiaforrások felhasználásának növelése a meglévő, aktív vagy lezárt, termelő és/vagy visszasajtoló termál kutak korszerűsítésével és emellett a jelentős kiaknázatlan geotermikus potenciállal bíró használaton kívüli, állami tulajdonban levő szénhidrogén kutak termálkúttá alakításával, a geotermikus energiatermelés és hasznosítás hatékonyságát és növekedését támogató egyéb felszíni gépészeti tevékenységek, geotermikus kutak fűtési rendszerekhez való csatlakozása és/vagy új fogyasztók geotermikus alapú távhőrendszerekhez való csatlakozása révén. A támogatási intézkedés összhangban van a Nemzeti Energia- és Klímatervvel, a Nemzeti Energiastratégiával és a Magyarország Zöld Távhő Program célkitűzéseivel.

A 5,8 milliárd forint keretösszegű program végrehajtásának nyitóeseményére Tiszaújvárosban került sor 2024. november 7-8-án.

A rendezvény első napján a program előkészítésének ünnepélyes lezárása és a végrehajtási szakasz indítása egyben jó lehetőség volt a Svájci Alap II. időszakának végrehajtását lehetővé tevő 2022. november 8-án aláírt Keretmegállapodás második évfordulójának megünneplésére. A Program Operátor vezetője, Spányikné Mészáros Melinda, a Nemzeti Irányító Hatóság helyettes vezetője, dr. Korponai Gergő, és a Svájci Hozzájárulás Programiroda képviseletében Balogh Attila a résztvevők köszöntése mellett bemutatta az elmúlt 2 évben elvégzett feladatokat és méltatta az elért eredményeket.

null

Ezt követően a pályázati eljárásról, a benyújtott pályázatok szakmai kérdéseiről és értékelésükről színvonalas kerekasztal beszélgetés zajlott, melyen részt vett a pályázati felhívás elkészítésében közreműködő geológus szakértő Nádor Annamária, a program szakmai partnere, az Energiaügyi Minisztérium képviseletében Mészáros Mihály osztályvezető, a Tanácsadó Bizottságból Szilágyi Imre tanácsadó és Uitz Zsuzsanna, a Mérnöki Kamara Településenergetikai Szakosztályának vezetője, az Irányító Bizottságból dr. Madarász Tamás, a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar, Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet vezetője és Balogh Attila a Svájci Hozzájárulás Programiroda programért felelős munkatársa. A támogatást nyert komponens operátorok jelenlévő képviselői és egyéb, szakmai szervezetek jelenlévő képviselői is aktívan kapcsolódhattak be a beszélgetésbe.

A rendezvény második napján a Széchenyi Programiroda munkatársai interaktív előadás keretében részletes iránymutatást adtak a támogatott komponensek szabályos és eredményes megvalósításához, amelynek során számos gyakorlati kérdés pontosítására, felmerülő problémák megoldására volt lehetőség.

2024.11.29.