Az érdekelt felek szerepe a Svájci Alap előkészítésében
A Nemzeti Irányító Hatóság, valamint a megvalósításában részt vevő összes intézmény számára kulcsfontosságú a potenciális célcsoportok, érdekelt felek képviselőinek bevonása az előkészítési folyamatokba
A Nemzeti Irányító Hatóság, mint a Svájci Alap hazai tervezéséért, koordinációjáért és lebonyolításáért felelős szerv, valamint a megvalósításában részt vevő összes intézmény számára kulcsfontosságú a potenciális célcsoportok, érdekelt felek képviselőinek bevonása az előkészítési folyamatokba annak érdekében, hogy a fejlesztések szakmai tartalma a tényleges szükségletekre irányuljon.
Ennek okán az együttműködési program keretében öt tematikus területen zajlott le ún. stakeholder konzultáció. A konzultációknak köszönhetően az adott területen érdekelt szervezeteknek lehetőségük volt arra, hogy véleményt formáljanak a tervezett programokról, azok tartalmi felépítéséről, továbbá, hogy kérdéseket tegyenek fel a terület tervezéséért és megvalósításáért felelős intézményeknek. Érvényesíthették érdekeiket, valamint konstruktív javaslataikkal, véleményükkel hozzájárultak a programok megfelelő megalapozásához és minőségi végrehajtásukhoz.
A stakeholder konzultációk során volt lehetőség a Svájci Alap átfogó, a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére, valamint a kétoldalú kapcsolatok erősítésére irányuló céljainak érvényesítésére. A konzultációkon kiemelt figyelmet szenteltek a társadalmi befogadás, a hátrányos helyzetű csoportok támogatása és a környezeti fenntarthatóság fontosságának, a részt vevő szervezetek között – programtól függően – pedig többségében civil szervezetek fejtették ki véleményüket és képviselték érdekeiket.
A következő területeken valósult meg stakeholder konzultáció:
I. Víz- és szennyvízkezelés program
A program fő célja, hogy hozzájáruljon a magyarországi ivóvíz- és szennyvízhálózat korszerűsítéséhez, igazodva az uniós szabályozáshoz, összhangban a kormány vízstratégiájával, és elősegítse a lakossági vízminőség javítását a fejlesztésben érintett területeken.
A 2023. április 26-án lezajlott konzultáción az érintett szakmai és civil szervezetek, többek között a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Magyar Vízközmű Szövetség, a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség, a Magyar Mérnöki Kamara, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, a fővárosi és regionális víziközmű-szolgáltatók, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, az Ökológiai Kutatóközpont, illetve más érdekelt felek képviselői vettek részt.
A vízkezelés keretében olyan témák kerültek megvitatásra, mint a kiviteli tervek és engedélyek beszerzése, a támogatható tevékenységek, a pályáztatás részletei, a támogatás összege, az energiahatékonyság és az indikátorok, valamint a civil partnerség kérdésköre.
A szennyvízkezelés keretében a mikroszennyezők 4. tisztítási fokozatú eltávolítása és a potenciális hatóanyagkör, az energiahatékonyság, az egyéb fejlesztések és indikátorokra vonatkozó témakörök voltak napirenden.
A résztvevők, mint potenciális kedvezményezettek hangsúlyozták az ivóvíz-szolgáltatás fejlesztése és korszerűsítése iránti elkötelezettségüket. Az ivóvízminőség javító intézkedések eredményeként az érintett településeken közvetlen hatásként javul az ivóvíz minősége, illetve további közvetett hatásként a másodlagos vízminőség romlásának kockázata is csökken.
A konzultáció azzal a pozitív jövőképpel zárult, hogy Magyarország a 4. tisztítási fokozat kiépítésével el tud indulni olyan, még Európában is egyedi technológiával a mikroszennyezők eltávolításának útján, amelyben a svájci szakértelem és tapasztalat szerepe meghatározó lesz. A program segítségével olyan célokat lehet elérni, amelyek komoly perspektívát mutatnak a szakma számára.
II. Energiahatékonyság és megújuló energiaforrások program
A program célja, hogy hazánk geotermikus potenciálját jobban kihasználva, a megújuló energiatermelés ás hasznosítás bővítésével csökkenjen a földgáz-használat aránya, hozzájárulva ezzel a Nemzeti Energia- és Klímaterv megvalósításához. A program keretében a meglévő kutak kapacitásnövelése, felújítása és rendszerbe helyezése hozzájárul a jelenlegi geotermikus energiatermelés és hasznosítás növeléséhez.
A konzultáció előtt a honlapon a kiválasztandó programkomponensekre irányuló pályázati felhívás tervezet közzététele megtörtént, így az a honlapon keresztül bárki számára elérhetővé vált és 2023. június 22. és július 5. között a hozzá kapcsolódó online kérdőívet bárki kitölthette.
A kérdőív kitöltés lehetőségére releváns, geotermikus energiatermeléssel- és hasznosítással foglalkozó szakmai- és civil szervezetek figyelmének felhívása a célzott e-mailek kiküldésével megtörtént. A figyelemfelhívással célzott szervezetekre javaslatot a programpartner Energiaügyi Minisztérium tett: közel félszáz releváns szakmai és érdekképviseleti szervezet kapott tájékoztatást a tervezett pályázati felhívásról és a kérdőív kitöltésének lehetőségéről. A szakmai szervezetek mellett a tervezett pályázati felhívással célzott három leghátrányosabb régió megyéiben működő civil központokon keresztül több ezer civil szervezet is megkapta ugyanezt a tájékoztatást.
A figyelemfelhívás ellenére a csupán 20 kitöltött kérdőívben kapott érdemi válaszok, valamint a 2023. július 18-án megtartott online konzultáción felmerült visszajelzések, kérdések és javaslatok alapján a tervezett pályázati felhívás tartalma módosult. Változott a támogatásra pályázók körének és a geotermikus energiafelhasználás növelését célzó, támogatott tevékenységeknek a meghatározása, és megtörtént a civil szerepvállalásra vonatkozó kritériumrendszer tisztázása és pontosítása.
A stakeholder konzultáció jó alkalom volt a tervezett pályázati lehetőség promóciójára, a potenciális pályázói kör megszólítására is.
III. Hospice-palliatív ellátási program
A program célkitűzése, hogy fejlessze a hazai hospice és palliatív ellátás rendszerét, növelje az ellátás színvonalát, valamint biztosítsa az ellátáshoz való egyenlő hozzáférést.
A konzultáció során az integrált palliatív egységek kialakításának, a minőségbiztosításnak, a nappali ellátási központ („day care centre”) kialakításának, az otthonápolási hospice szolgálatok fejlesztésének, valamint a képzések és tájékoztató kampányoknak a kérdéskörében volt lehetőség a résztvevőknek elmondani a véleményeiket, javaslataikat.
A 2023. április 27-én tartott eseményen a civil és állami szolgáltatók, egyetemek, kórházak (mint például a RIROSZ[1], a Tabitha Gyermekhospice Ház, a BAZ Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, a PTE ÁOK Alapellátási Intézet, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, a Hospice-Palliatív Tagozat, a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület, az Országos Onkológiai Intézet, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ, a Terra 95.BT Otthoni Szakápolási és Hospice Szolgálat, az Erzsébet Hospice Alapítvány, a Mónika M Otthonápolási és Hospice Szolgálat, a Florance Bt., a Magyar Kórházszövetség, valamint a Medical Defend Kft.) képviselői a magas szakmai színvonal garanciáját nyújtották a konzultáció során. Konstruktív hozzászólásaik és javaslataik alátámasztották az ágazat álláspontját arról, hogy fontos a hazai rendszer fejlesztése, melynek egyik kulcseleme a feladatot ellátók, mint például a fekvő- és szakrendelést végzők, a mobil teamek és az otthoni szolgáltatók közötti kommunikáció, a folytonos információáramlás, a partneri együttműködés. Nem csupán az onkológiában, hanem más területeken is fontos és szükséges a hospice ellátás biztosítása. Felmerült az aktív palliatív osztály szükségessége, az onkológiai háttér rendelkezésre állása, finanszírozási változtatások bevezetése, ugyanis bizonyos ellátási formák jelenlegi finanszírozására nincs lehetőség. Aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a hospice nappali ellátás is a szociális ellátás része lesz, valamint, hogy a betegek nagy része csak nehezen tudja megközelíteni az ellátás helyszínét. Fontos lehet a humánerőforrás kapacitás bővítése, szakmai képzések szervezése, hospice orvosok jelenléte az otthonápolásban, oktató anyagok készítése a lakosság számára, valamint egy applikáció fejlesztése is.
IV. Szakképzés program
A program célja, hogy növelje a szakképzési rendszerben végzett, a munkaerőpiacra megfelelő készségekkel és képességekkel kilépő fiatal szakemberek számát. A program - céljának elérése érdekében - a leghátrányosabb helyzetű régiók szakképző központjainak bevonásával a pályaorientáció fejlesztését és a projektalapú oktatás-képzés és vizsgamódszertan széleskörű terjesztését tervezi. A konzultáció célja az volt, hogy az érintett régióból valamennyi lehetséges érdekeltet – állami és egyéb szakképzési intézményfenntartókat, civil szervezeteket, duális szakképzés partnercégeit tömörítő érdekképviseleti szervezeteket – megszólítson.
Az érdekelt feleknek megküldött ismertető kapcsán már a konzultációt megelőzően is volt lehetőség kérdések feltevésére, amely lehetőséggel több szervezet képviselői éltek is. A 2023. május 25-én megtartott konzultáción a magyarországi szakképzési reform helyzete és a hozzá való viszonyulás is bemutatásra került. Az ismertetők után az előzetes kérdésekre reflektált a PO, illetve volt lehetőség további kérdések feltevésére is.
A konzultáció eredményeképpen nagyobb hangsúlyt kap a programban a támogatásból közvetlenül részesülő szakképzési centrumok mellett a program eredményeihez való széles körű szakmai hozzáférés lehetősége, ezért a disszemináció kiemelt fontosságot kap. A fejlesztési programokat megvalósító szakképzési centrumok a végrehajtás időszakában olyan programokat, például workshopokat, konferenciákat valósítanak meg, amelyeken a fejlesztésben közvetlenül nem részesülő intézmények, a duális képzésben részt vevő vagy becsatlakozó vállalatok is részt vehetnek és megismerhetik a kidolgozott módszertant. A tervezett pályázati kiírás lehetőséget ad arra, hogy a nem állami szakképzőintézmény-fenntartók a végrehajtásba közvetlenebb módon, együttműködő partnerként is bekapcsolódhassanak.
V. Emberkereskedelem elleni küzdelem program
A program elsősorban olyan tevékenységeket foglal magában, amelyeknek célja, hogy segítse az emberkereskedelem áldozatait a társadalomba való visszailleszkedésbe, valamint megelőzze az újbóli áldozattá válást.
A 2023. április 24-én megtartott stakeholder konzultáción számos témában volt lehetőség diskurzus lefolytatására. A tervek szerint különböző eszközökkel folytatnak majd kampányokat annak érdekében, hogy tudatosítsák a veszélyeztetett rétegekben az emberkereskedelem veszélyeit és a megelőzésre lehessen hangsúlyt fektetni. A tervezett programok célozzák a közösségi médiát influenszerek, illetve az áldozatok bevonásával, vagy prevenciós és figyelemfelhívó célzatú online kampányok létrehozását a munkacélú kizsákmányolás témakörében. Ennek eszköze lehet online szerepjáték kidolgozása, a fiatalok figyelmének felhívása a veszélyekre, illetve a rendőri állomány érzékenyítése a drámapedagógia eszközeivel. A program részét képezi a humán erőforrás biztosítása a védett házakban az áldozatok életének utánkövetése érdekében, pilot program megvalósítása az emberkereskedelem áldozatává vált, családjában nevelkedő gyermekek terápiás intézményi ellátására, valamint az emberkereskedelem feltételezett áldozatává vált gyermekek befogadására szolgáló intézményrendszer fejlesztése.
Olyan szakmai szervezetek képviselői vettek részt a konzultáción, mint például a Baptista Szeretetszolgálat, a Lehetőség a Családoknak 2005 Alapítvány, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács, az IOM Hungary, a Belügyminisztérium, az ORFK, a Katolikus Karitász, valamint a Terres des Hommes.
A szakmai diskurzusnak, hozzászólásoknak, véleményeknek köszönhetően a konzultáción szerzett tapasztalatok rávilágítottak a külföldi munkavállalás veszélyeire való felhívásról szóló kampányok megszervezésének szükségességére, szakemberek aktív bevonására, a széles körű társadalmi elérés fontosságára, a hirdetések sokszínűségének igényére, a kereslet dimenziójának fontosságára, a szexuális kizsákmányolás elleni fellépés témakörének bevonására, tapasztalatcserére épülő programok szervezésére és a szoros együttműködés fontosságára a civil szervezetek és az állami szervek között.
A konzultációk óta eltelt időszakban a programok szakmai tartalmába lehetőség szerint beépítették a megkapott információkat. A legtöbb területen további lehetőség lesz a vélemények, észrevételek jelzésére, mivel a pályázati felhívások tervezeteit társadalmi egyeztetésre bocsátják. Az érdeklődők a Svájci Alap honlapján (www.svajcialap.hu) találhatják majd meg az aktuális információkat, de a közösségi média oldalainkon (Facebook: https://www.facebook.com/SwissContributionHungary; Instagram: https://www.instagram.com/svajcialap/ ) is megosztjuk azokat. Érdemes a hivatalos honlapon jelentkezni a hírlevélre, mert így biztos értesülni lehet a legfrissebb hírekről a Svájci Alap kapcsán.
[1] RIROSZ: Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetsége